Cellulit , to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, wody, produktów przemiany materii. Jednym z czynników stymulujących powstawanie cellulity jest nadmiar estrogenu, co sprawia że ten defekt dotyczy głównie kobiet, ale jest to również sygnał ostrzegawczy mogący świadczyć o niekorzystnych zmianach zachodzących w organizmie. Zaburzenie mikrokrążenie krwi, prowadzi do powstawania obrzęków i zastojów. Spowolniony zostaje metabolizm a komórki tłuszczowe zaczynają gromadzić toksyny. Efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion. Cellulit rozwija się w kilku etapach w okresie wielu miesięcy a czasami nawet lat.
Karboksyterapia jest metodą dokładnie przebadaną klinicznie. Wyniki są poparte badaniami histopatologicznymi. Dwutlenek węgla wtłoczony pod skórę wchodzi w reakcje z cząsteczkami wody, tworząc cząsteczkę kwasu węglowego. Kwas węglowy obniża pH w tkankach co prowadzi do wywołania efekty Bohra ( im niższe pH tym słabsze wiązania pomiędzy hemoglobiną a tlenem, zwiększone zostaje uwalniane tlenu z hemoglobiny). W reakcji chemicznych, pH staje się zasadowe, co ostatecznie prowadzi do uzyskania efektu znieczulającego i spazmolitycznego. Zmniejszone zostaje napięcie kapilar, temperatura skóry wzrasta o ok. 1 stopień. Naturalne objawem po zabiegu jest utrzymujące się zaczerwienienie, zasinienie i obrzęk. Zwiększone ukrwienie prowadzi do wzmożonego drenażu limfatycznego obszaru zabiegowego, poprawy metabolizmu i wydalania uwolnionego tłuszczu. Proces ten prowadzi do zmniejszenia liczby komórek tłuszczowych i wymodelowania sylwetki. Natomiast odnowienie komórek skóry i stymulacja syntezy kolagenu prowadzi do wygładzenia powierzchni skóry i usunięcia nieestetycznego efektu „skórki pomarańczowej”.
Podsumowując, w zabiegach karboksyterapii stosujemy związek chemiczny jakim jest CO2, który w końcowym etapie procesu fizjologicznego jest transportowany do płuc i wydalany, w naturalnym procesie oddychania. Jest to metoda bezpieczna, skuteczna i daje fenomenalne efekty, przy odpowiednim stosowaniu procedur zabiegowych jak i współpracy na linii klient – kosmetolog.
Karboksyterapia jest wszechstronna i lubiana ze względu na bardzo dobre efekty niwelowania cellulitu, osiągane przy minimalnym dyskomforcie. W porównaniu z innymi nieinwazyjnymi metodami, które nie zawsze spełniają oczekiwania, lub z inwazyjnymi metodami chirurgicznymi, które są skuteczne, ale często wprowadzają nowy problem w postaci blizn czy zmian podskórnych, karboksyterapia daje świetne efekty. Z finansowego punktu widzenia jest to procedura godna rekomendacji, co zostało sprawdzone w wielu renomowanych klinikach. Koszty eksploatacji dla gabinetu są minimalne a koszt dla pacjenta, jest niższy niż innych zabiegów.