Zabieg oczyszczania wodorowego poprzez swoją skuteczność, znajduje szerokie zastosowanie w salonach kosmetycznych. Głównym celem oczyszczania wodorowego jest związanie tzw wolnych rodników (reaktywna forma tlenu) z cząsteczką wodoru w celu ich redukcji – działanie anty starzeniowe. Ponieważ wodór w stanie gazowym jest palny i wybuchowy, do zabiegów używamy roztworu wodoru w wodzie. Z wielu urządzeń do oczyszczania wodorowego wybieramy to urządzenie, które do zabiegu wykorzystuje wodę z cząsteczkami wodoru (wiele urządzeń do oczyszczania wodorowego nie wytwarza wodoru).
Aby wytworzyć wodę z cząsteczkami wodoru należy przeprowadzić proces elektrolizy. Proces elektrolizy polega na przepływie prądu stałego pomiędzy dwiema elektrodami w środowisku wodnym. Przepływ prądu elektrycznego przez wodę jest możliwy dzięki zawartości jonów w wodzie. Woda pozbawiona jonów, a więc woda destylowana, woda demineralizowana i woda uzyskana w wyniku odwróconej osmozy nie przewodzi prądu elektrycznego. Proces elektrolizy w takiej wodzie nie zachodzi i wodór nie jest wytwarzany. Jeżeli proces elektrolizy przeprowadzimy w wodzie z zawartością jonów, otrzymamy w jej wyniku wodę z jonami wodoru H2 oraz wodę z zawartością jonów wodorotlenkowych OH w jednym naczyniu. Jeżeli mamy jedno naczynie, występuje problem pozyskania z niego wody z jonami wodoru w taki sposób, aby obie wody nie uległy zmieszaniu. Dlatego profesjonalne naczynia do elektrolizy są wyposażone w przegrodę półprzepuszczalną. Naczynie takie zastosowano na przykład w urządzeniach marki CRISS.
W profesjonalnych urządzeniach do oczyszczania wodorowego proces elektrolizy wykonywany jest przed właściwym zabiegiem. Dzięki zastosowaniu przegrody półprzepuszczalnej, następuje rozdzielenie wody z cząsteczkami wodoru od wody tzw kwaśnej i zmagazynowanie ich w oddzielnych zbiornikach, jak to pokazano na rysunku.
Po ukończeniu elektrolizy, możemy rozpocząć zabieg oczyszczania wodorowego.
Jedyną możliwością sprawdzenia zawartości cząsteczek wodoru w wodzie jest zmierzenie potencjału REDOX (zdolność do redukcji) który to potencjał musi mieć wartość ujemną np. -150 mV, -250 mV i mniej. Producent urządzeń do oczyszczania wodorowego CRISS firma AYCOM dysponuje profesjonalnym miernikiem potencjału REDOX.
inż. Wiesław Niewójt